Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 363 komentarze

Finanse Bez Tajemnic

Jerzy Bielewicz - By kontrolować finanse wystarczy najprostszy kalkulator, cała reszta to blichtr

Dziesięć lat Bin Ladena

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po niespełna dziesięciu latach Bin Laden poniósł najwyższą karę za atak na wieże WTC w NY. Zginął z rąk Amerykanów.

 

Strach, trauma, wojny i kryzys ekonomiczny, taki ciąg złowieszczych wydarzeń charakteryzuje okres „dziesięciu lat Bin Ladena”. Choć narażę się na zarzut cynizmu, powiem wprost, na tej śmierci świat niewątpliwie zyska.

Nie mówię o korzyściach niematerialnych jak przywrócenie praw obywatelskich wraz z rozluźnieniem rygorów bezpieczeństwa. Chodzi mi o wymiar czysto finansowy. Atak na wieże w NY zdestabilizował światową ekonomię. Już w dzień po ataku na wieże Prezydent Bush ogłosił wojnę z terroryzmem. Retorykę zmienił szybko w realne konflikty zbrojne najpierw w Afganistanie, a chwilę później w Iraku. Ciężar wysiłku wojennego w wymiarze finansowym okazał się nie do udźwignięcia.  Bush, by poszerzyć bazę podatkową i znaleźć środki na operacje militarne, ogłosił sławetny program – dom dla każdego Amerykanina. W tym czasie stabilność PKB w USA podtrzymuje jedynie wzrost wydatków na zbrojenia, produkcja w sektorach nie-militarnych spada o 20%. Rośnie za to bańka na rynku nieruchomości. We wrześniu 2008 wraz z załamaniem rynku kredytów hipotecznych wybucha kryzys finansowy, który,  przyjmując różne formy, trwa niezmiennie do chwili obecnej. Przed kilku dniami Agencja Ratingowa Standard & Poor'szmieniła perspektywę kredytową USA ze stabilnej na negatywną. W Europie wspólne Euro drży w posadach pod groźbą bankructwa Grecji, Irlandii czy Portugalii. W Polsce deficyt sektora finansów publicznych urasta, do gigantycznego poziomu 7,9% PKB, a dług publiczny balansuje, wg oficjalnych statystyk, wokół progu 55%, po przekroczeniu którego czekają nas tylko wyrzeczenia.

 

Świat bez Bin Ladena

Na opak swym zamierzeniom Bin Laden przyniósł Arabom jedynie mizerię. Trwa krwawa wiosna ludów w Afryce Północnej i na Półwyspie Arabskim. Wszelkie oznaki wskazują, że jej wynikiem okaże się poszerzenie swobód obywatelskich i ustanowienie porządków  na wzór demokracji parlamentarnych.

 

„Zachód” po okresie zagubienia przez ostatnie dziesięć lat powinien twardo wrócić do retoryki przestrzegania praw obywatelskich. Mandat ONZ do interwencji w Libii w obronie ludności cywilnej daje do tego wszelkie podstawy. Nie bez przyczyny poczynania militarne w Libii, krytykowane są głównie przez dwa kraje: Rosję i Chiny. Oba mają wiele za uszami, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną, a wykonywany międzynarodowy mandat w obronie obywateli Libii, stał się precedensem, który trudno im przyjdzie kiedykolwiek zaakceptować.

 

Tymczasem rynki finansowe zareagowały jednoznacznie na śmierć Bin Ladena. Ceny ropy, złota i srebra spadły, dolar amerykański umocnił się. Czy stabilność ekonomiczna jest już w zasięgu ręki? Skądże, „długi wojenne” dziesięciu lat Bin Ladena ciążą jak nigdy. Absurdalny nawis ukrytego zadłużenia w postaci derywat pozostaje nierozwiązanym problemem. Może, po okresie „wojny z terroryzmem” warto przystanąć na moment, by rozliczyć miniony okres, bo świat z Bin Ladenem czy bez, nie udźwignie nadmiernego zadłużenia.

KOMENTARZE

 • Arab zrobił swoje
  Arab może odejść
 • @CzarnaLimuzyna
  Trudno się nie zgodzić z Twoją oceną.
  Co do powyższej oceny rzekomej "wiosny ludów" w świecie arabskim - mam poważne wątpliwości.
 • Jerzy Bielewicz
  Humbug i tyle. Amerykanie (rządzący oczywiście) stworzyli Alkaidę i Osamę Bin Ladena do swoich celów. Bushowie przyjaźnią się i prowadzą interesy z Bin Ladenami. Osama z Alkaidą potrzebny był jako kozioł ofiarny i pretekst do zabrania Amerykanom swobód obywatelskich. Te swobody dobrowolnie nie zostaną już zwrócone. Sam Osama zapewne z nowym rodowodem i bez brody żyje sobie całkiem spokojnie w dobrobycie.
 • Trzeba popatrzeć na to z innej strony
  Sądzę, iż to Obama szamoce się niczym zraniony borsuk. Właśnie zaczęły pojawiać się coraz bardziej wiarygodne informacje, iż świadectwo urodzenia na Hawajach jest najprawdopodobniej sfałszowane, więc na szybko potrzebny był wielki sukces. I Obama wymyślił "śmierć" Osamy. Na szybko i bez wyobraźni. Nie licząc się z tym co taka deklaracja spowoduje. A doprowadzi to tylko do zwiększenia radykalizmu i terroryzmu islamskiego. Zresztą może o to chodzi - grunt w krajach arabskich jest już przygotowany. Wszystkie zeuropeizowane "tyranie" już obalone. Można sięgać po władzę.
 • Świat podskakuje z rozkoszy
  A prawde mówiąc,ta wiadomość to opium dla mas,no i jeszcze dołącza się do tego Bronekbul,śmiechu warte.Jak linczowali Husejna-cały świat to widzial,a tu co?jakieś zdiątko i świat zwariował z zachwytu--totalne ogłupienie.Tak samo jak ruskie zabili Dudajewa i co? Ceczenia poddała się,no nie.To jest tak jak gdyby onkolog wykrył raka krtani i ogłasza sukces,a on od dawna zjada płuca,kości,tarczyce.Po prostu komuś zpada sądarz i w jakiś sposób trzeba go podnosić,albo usprawiedliwiać się przed własnym Narodem iż z zachłanności na śmierć wysłano tylu nie winnych ludzi.A co do Bronka gafy,tak się cieszy z czyiejś śmierci,bez osądu,a ponoć to katolik i ponoć wczoraj był na beatyfikacji i ponoć się tam modlił,no ale my dobrze wiemy kim był i z kąd się wywodzi---Ubecja z najwyższej półki.Pozdrawiam
 • @Wiesław P
  I dopisz,że jego dziadek jak się dowiedział,że wnusio został prezydentem,to spadł z drzewa i złamał sobie ogon
 • Autor
  Bin Laden był bez wątpienia groźnym terorystą i zasłużył na to co go spotkało.Mam jednak pytanie ,czy jest Pan pewien na 100% ,że to właśnie on bezpośrednio odpowiada za atak na WTC?Czy bierze Pan pod uwagę możliwość prowokacji ?
 • Znalezione na Wirtualnej Polonii
  http://i.imgur.com/ROcFG.png
 • @autor
  Psychopaci z Wall Street coś chyba uknuli. Po wydmuszce Bil Ladenie czas na nowego czarnego piotrusia. Mam złe skojarzenia 11-09-2001, 10-04-2010 i teraz informacja o pozostawionej bombie atomowej. Wiosna ludów arabskich może się bardzo szybko rozprzestrzenić na cały świat. Banki finansując wojny z obu stron szybko zlikwidują bańki finansowe przelewając ją na ludzką krew, tak jak zwykle. Wszyscy przegrywają i tylko banki na ludzkiej tragedii zarabiają.
  http://www.wprost.pl/ar/67686/Dziadek-Busha-zarabial-na-Hitlerze
 • Aaron Russo o hucpie pt. "Bin Laden"
  http://www.youtube.com/watch?v=oMxMmO_4Ve4&feature=related

  5 min 20 sek.
 • Prezydent USA powinien stanac pod miedzynarodowy trybunal za egzekucje.
  Nikt nigdy nie udowodnil Osamie ze jest odpowiedzialny za przypisywane mu zbrodnie Obama powinien stanac przed Trybunalem za przeprowadzenie egzekucji na niewinnym wobec prawa czlowieku.Obama zachowal sie jak terrorysta i tak powinien byc postrzegany w cywilizowanym swiecie.Akcja CIA byla akcja terrorystyczna.
 • @wiki
  Weź ciężki młotek i z całej siły pierd...... się w czoło.

  To tyle w temacie komentarza do tych bzdur, wylewających z twego mózgu.

  A myślałem, ze idioci zostali w S24.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031