Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 363 komentarze

Finanse Bez Tajemnic

Jerzy Bielewicz - By kontrolować finanse wystarczy najprostszy kalkulator, cała reszta to blichtr

Titanic to mało, będzie gorzej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od pewnego czasu pytanie na rynku finansowym z całą pewnością nie brzmi czy, ale kiedy nastąpi kolejne załamanie w światowej gospodarce.

 

Blisko dziesięcio-procentowy wzrost cen żywności w porównaniu do maja zeszłego roku to bardzo zła wiadomość dla Polaków, którzy większość zarobionych pieniędzy wydają na bieżące utrzymanie. Pięcio-procentowa inflacja to z kolei „bad news” dla polskiej waluty. Wczoraj w ciągu dnia za franka szwajcarskiego płacono 3,33 złotego. Z górą 700 tysięcy (ponad 2 miliony obywateli wliczając rodziny) pożyczkobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, zostali jeszcze raz skonfrontowani z faktem, że wartość ich zadłużenia wyrażona w złotych systematycznie pęcznieje od trzech lat proporcjonalnie do wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. Co z tą złotówką? Jak to jest, że frank szwajcarski, czy np. czeska korona radzą sobie świetnie podczas gdy złotówka słabnie w oczach?

 

Oczywiście, praprzyczyna i sedno naszych kłopotów tkwi w polityce obecnej ekipy rządzącej. A mówiąc konkretnie i do bólu we wzrastających długu publicznym, jaki Tusk z kuplami generują każdego dnia, z miesiąca na miesiąc, nieprzerwanie rok po roku.


Długu schowanego już nie tylko pod dywan, ale upchniętego wstydliwie po szafach, w szufladach, wszędzie gdzie popadnie w zakamarkach instytucji państwowych, w samorządach, spółkach komunalnych, skarbu państwa, służbie zdrowie, systemie ubezpieczeń społecznych. Tak, też widzą nas rynki finansowe, nic zatem zaskakującego, że przykładowo Niemcy czy Czesi płacą odpowiednio 2,9 % i 3,8% za swoje dziesięciolatki (dług zapadający około 2021 roku) podczas gdy Polska aż 5,9%. Cena polskiego długu plasuje nas między Hiszpanią a Portugalią, których koszt długu (dziesięciolatek) wyceniany jest odpowiednio na 5,7 i 11,2%, przy czym w tym drugim przypadku dopiero niedawno skokowo wzrósł po tym, jak rząd portugalski zwrócił się o pomoc finansową do Unii Europejskiej. By dopełnić obrazu warto dodać, że Grecja musi dzisiaj zapłacić rocznie ponad 17 Euro (17%) za każde 100 Euro pożyczone na dziesięć lat.

 

Tylko dla idiotów

Polityka ekipy Tuska wpycha nas w apokaliptyczny scenariusz długotrwałego kryzysu gospodarczego na miarę zapaści z końca lat 70-tych i później – 10-ciu lat „pustych półek”, reglamentacji podstawowych artykułów, kilkudziesięcio-procentowej miesięcznej inflacji, niepokojów społecznych, zamieszek, państwa policyjnego. Cóż, nie sądzę bym przesadzał choć odrobinę. Nasz najbliższy sąsiad, Białoruś właśnie doświadcza tego co i nas czeka, jeśli tusko-ekonomia potrwa jeszcze kilka miesięcy, a co najwyżej rok. O ile w latach 80-tych ówczesny wielki brat, ZSRR marniał w oczach, o tyle dzisiejsza Rosja ze swoją strategią szantażu energetycznego ma się całkiem nieźle i po Białorusi z chęcią połknęłaby… Polskę. Wygrana formacji Tuska lub pyrrusowe zwycięstwo PiS (z koniecznością wejścia w koalicję z PSL lub SLD) przybliży nas nie tylko do utraty suwerenności gospodarczej w konsekwencji załamania wfinansach publicznych, ale zagrozi utratą realnej suwerenności politycznej.

 

Inni radzą sobie o niebo lepiej

Weźmy jako przykład choćby Czechy. Jak wspomniałem płacą oni o ponad 2 Euro mniej za każde 100 Euro pożyczone na rynku. Choć warunki startu na początku lat dziewięćdziesiątych mieliśmy podobne, to Czesi mogą się dziś pochwalić autostradami, infrastrukturą i… małym długiem publicznym. Nasza gospodarka, kilkukrotnie większa, a mimo wsparcia unijnego, nie może sobie poradzić z budową 4 stadionów i dwustu kilometrów autostrad! Co nas różni od naszych południowych sąsiadów? Brak dbałości o finanse państwa, dobro ogólne, no i chyba najbardziej - żenujący poziom polskich mediów, jako czwartej władzy. Tusk twierdzi, że inflacja przychodzi do nas z zewnątrz. Nic bardziej kłamliwego, jednak gadające głowy w TV ochoczo na własny pohybel podchwytują tę karkołomną tezę, podważając istotę zadań państwa i narodu w międzynarodowej konkurencji. Bo Polska dobrze zarządzana powinna sobie radzić równie dobrze jak Szwajcaria, Niemcy czy Czechy. Co więcej mamy nad tymi państwami olbrzymią przewagę w postaci surowców naturalnych: złóż węgla, miedzi, a teraz i gazu ziemnego.

 

Na wzburzonym ocenie

Bankructwo Grecji może przynieść rozpad strefy Euro i wykolejenie Unii Europejskiej. Na tę ewentualność szykują się z osobna gracze na całym świecie. Dla Polski, przy naszym deficycie finansów publicznych na poziomie 8,5 % i narastającym lawinowo długu publicznym, złe wieści z Grecji mogą okazać się finansowym Armagedonem. Wzburza, że obecna ekipa, która dorwała się do władzy i koryta, tego nie widzi. Brnie dalej w rozdawnictwo, korupcję i kupowanie głosów przed nadchodzącymi wyborami. Gdy tymczasem USA balansuje na krawędzi niewypłacalności technicznej, FED i ECB uparcie budują piramidę finansową skupując od instytucji finansowych papiery i obligacje, które już niedługo zostaną przecenione. Bowiem od pewnego czasu pytanie na rynku finansowym z całą pewnością nie brzmi czy, ale kiedy nastąpi kolejne załamanie w światowej gospodarce.

 

Galopująca inflacja

 

 

KOMENTARZE

 • Wygrana formacji Tuska lub pyrrusowe zwycięstwo PiS
  (z koniecznością wejścia w koalicję z PSL lub SLD)

  *** z czego wynika oczywisty wniiosek, ze elementarnym i podstawowym obowiazkiem kazdego Polaka (przynajmniej tego myslacego) jest zrobienie wszystkiego, zeby PiS wygral zdecydowana wiekszoscia.
 • @Autor
  Zawodziło nas przywództwo wielokrotnie.
  Dlatego warto w kampanii wyborczej propagować raport PLP promujący infrastrukturę i przemysł dzięki kredytowi non profit dla produkcji.

  http://ekonomiapolityczna.nowyekran.pl/post/17863,kredyt-non-profit-dla-rozwoju-produkcji-raport-plp-o-kryzysie

  Pozdrawiam
 • @Ekonomia Polityczna
  Masz rację, ale jej nie masz. Wyobraź sobie tratwę, na niej wesoło bawiącą się bandę optymistów, i twój pomysł głoszony przez tubę, coby wszyscy słyszeli i zastosowali się do dobrego pomysłu. Już sobie scenkę rodzajowom wyobrażasz? No i głosisz przez tubę, aby pomoalować na kolor złoty maszt na tratwie, bo farba z niego złazi. Masz rację, pomalować trzeba, ale to nie zmieni sytuacji tego towarzystwa na tratwie, da im tylko dobre samopoczucie, że jednak coś zrobili wielkiego. TU - w mojej Ojczyźnie potrzebne są diametralne zmiany systemowe. Zacznij to głosić, a powiem Ci wtedy, że wielki jesteś.

  Pozdrawiam
 • @fritz
  Kiedyś, całkiem niedawno, też tak bredziłem jak Ty. Wylej kubeł zimnej wody na głowę....może zobaczysz wtedy, że bardzo bredzisz
  Pozdrawiam
 • Jerzy Bielewicz
  Inni radzą sobie o niebo lepiej

  Masz rację, radzą sobie lepiej. Ale to jest tak, jakbym chwalił tych co jedzą ludzkie mięso widelcem i nożem, bo radzą sobie lepiej, niż ci co ręcyyyma tylko.
  Problem jest w tym, że system dawania wszystkim tego co oczekują - WYCZERPAŁ się, wyczerpała się każda forma socjalizmu....Zacznij głosić - ładnie proszę - z czego WSZYSCY musimy zrezygnować.

  Pozdrawiam. Krzysztof
 • @jerzy bielewicz :)
  Dzień dobry!
  "[...] GALOPUJĄCA INFLACJA :( ".

  Kto z NAS dziś wie jak to rzeczywiście wygląda...
  "Wielki kryzys" znam z książek i filmów np. "Czyż nie dobija się koni?".

  Ale, ale...
  Pamiętam jeszcze "pełne półki" z octem i trzy mundury harcerskie w dziale z odzieżą w "domu handlu" Sandomierza :)

  -"Niesforne Dziecię Gutenberga".
 • Polska ma przed sobą szansę:
  ...jest ją Wspónota Niepodległych Państw. I w tym kierunku prowadzi nas p. Tusk i jego drużyna.

  Pozdrawiam,
 • @thot
  A Pan zapewne wybiera Koło Gospodyń Wiejskich?

  Te wybory to plebiscyt, proszę Pana.

  Albo PiS, albo PO. PO wszystkim, dodam.


  Pozdrawiam,
 • @thot
  Z tym, że rekomendacje PLP to nie przemalowanie masztu, lecz- nomen est omen- przemysł stoczniowy: rozpoczęcie budowy nowego wielkiego statku. A na tej tratwie, co ją mamy teraz uszczelnienie i modernizacja.

  A, że oznacza to zmiany wielkiego formatu- zadarcie z interesami i doktrynami- prawda. Cóż, to? Nie można wycofać się bez walki, zmiany są absolutnie konieczne.

  Pozdrawiam
 • @Antoni1
  wysokość inflacji w mojej ocenie jest zaniżona. Nadto, znacznie większe znaczenie ma wzrost cen żywności o blisko 10%.
 • @thot-> fritz
  Kiedyś, całkiem niedawno, też tak bredziłem jak Ty. Wylej kubeł zimnej wody na głowę....może zobaczysz wtedy, że bardzo bredzisz...

  *** Widze, ze byles kiedys logicznie myslacym czlowiekiem.
  Co sie stalo?
  Moze moge pomoc?
 • @Szpanka
  ...jest ją Wspónota Niepodległych Państw. I w tym kierunku prowadzi nas p. Tusk i jego drużyna.

  *** Tusk prowadzi Polakow do gazkammer soft. Tzn. exterminacja Polakow nastapi w inny sposob, przez wynarodowienie (zakaz historii Polski w szkolach srednich jest jednym z przykladow jak to funkcjonuje).

  Co jest ciekawe, moze Rosja nie zgodzi sie z przekazaniem Polski czy czesci Polski Niemcom. Przeciez nie po to wygrala II WS.
  Jedno jest pewno: nie ma nic gorszego niz podzial Polski. To oznacza koniec. Do tego prowadzi polityka antypolskiego herr Tuska.
 • „O ile w latach 80-tych ówczesny wielki brat, ZSRR marniał w oczach, o tyle dzisiejsza Rosja ze swoją strategią szantażu energet
  ycznego”
  ===============================================

  A czy wolno wiedzieć, jeżeli, oczywiście, to nie jest tajemnicą zbyt wielką, czy Pan do tego szantażu energetycznego ma jakiś stosunek osobisty? Pan nie angażuje się? Pan popiera? Pan zwalcza?
 • @berecik
  Pięknie dzięki.
 • Podobno Donald T. ma obiecaną
  wielką wygraną w TOTOLOTKA!
 • @fritz
  Jakie propozycje ma prezes na walkę z obecnym kryzysem?
  Ostatnio oskarżył rząd o ukrywanie środków na pomoc dla najuboższych. Nie wiem o który z dwóch rozwiązań mówił. Uruchomieniu dodatkowej linii drukarskiej w mennicy czy podwyżce VAT na przykład o 10%.
  Jest dodatkowy plus dodatni, takich rozwiązań, trzeba będzie zatrudnić jakieś 30 tyś urzędników aby tą pomoc rozdzielać.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031