Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 363 komentarze

Finanse Bez Tajemnic

Jerzy Bielewicz - By kontrolować finanse wystarczy najprostszy kalkulator, cała reszta to blichtr

Krach, tsunami czy depresja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po rekordowych od roku spadkach na giełdach w USA w dniu wczorajszym, rynki azjatyckie przejęły dzisiaj niechcianą pałeczkę.  W czwartek DOW, główny indeks amerykański oddał 228 punktów zatrzymując się na poziomie  poniżej 12 tysięcy. W piątek w Tokio, Seulu i Szanghaju równie złe nastroje, dodatkowo za sprawą silnego (8,8 w skali Richtera!) trzęsienia ziemi w godzinach popołudniowych w północnej Japonii.

 

Splot okoliczności na rynkach wydaje się wyjątkowo niekorzystny. Zwłaszcza grają rolę wysokie ceny ropy naftowej, powyżej 100 dolarów za baryłkę. Z tej też głównie przyczyny USA zanotowało w lutym najwyższy w historii miesięczny deficyt federalny wysokości 222,5 miliarda dolarów. O dziwo, Chiny w tym samym miesiącu również doświadczyły deficytu handlowego. Niewątpliwie strumień pieniądza płynie szeroką rzeką do eksporterów nośników energii, ale też innych surowców. Mamy do czynienia na świecie z najwyższymi w historii cenami surowców… Skutki mogą być katastrofalne. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się  dłuższej to z całą pewnością przełoży się szybko na bessę, a co gorsza na zastój w gospodarce światowej.  

 

Jak by tego było mało w Chinach ogłoszono, że inflacja na poziomie 4, 9% w lutym kolejny raz okazała się wyższa niż oczekiwał tego rynek. Jak przewidywałem wczoraj, w Państwie Środka marsz stóp procentowych i obowiązkowych rezerw w górę trwać będzie, a biorąc pod uwagę wątły wzrost eksportu w lutym, wywoła szczególnie niekorzystne perturbacje dla tamtejszej gospodarki.

 

Klucz do światowej koniunktury leży jednak ciągle w USA. Trzeci rok z rzędu deficyt rządowy przekroczy w tym roku magiczną liczbę 1 biliona dolarów, ba, szacunki wskazują, że na koniec roku może osiągnąć nawet 1,5 biliona dolarów. Przyczyniły się do tego cięcia podatkowe ogłoszone przed kilku tygodniami przez Prezydenta Obamę o rocznej wartości 400 miliardów dolarów. Z końcem tego miesiąca polityków w Kongresie czeka ostra debata na temat dopuszczalnej granicy deficytu budżetowego i zadłużenia państwa.

KOMENTARZE

 • zawsze zastanawiam sie jaki procent tzw. pieniądza
  jest pieniądzem wirtualnym- fikcyjnym - wykreowanym jako dług - jego odsetki i nie mającym przecież jakiegokolwiek pokrycia w realnej rzeczywistości.

  Świetna grafika.Często na zadane pytanie skąd autorzy biorą tak fajne motywy graficzne do swoich postów brak jest odpowiedzi.
  Skąd taka fajna grafika? ;-)
 • wszystko naraz i mega
  czy jest jeszcze ktoś wśród przytomnych, kogo nie zastanawia zbieżność mega kryzysów we wszystkich bodaj istotnych dziedzinach: finansów, polityki, demografii, klimatu, energetyki, zdrowia, żywności, gospodarki wodnej,... etc?
  istnieją technologie w posiadaniu różnych mocarstw, pozwalające wywoływać trzęsienia ziemi, tsunami, huragany, opady i susze. kto je posiada jest w stanie w dużym stopniu poprzez manipulacje zjawiskami pogodowymi i geotektonicznymi wpływać na politykę i gospodarkę poszczególnych państw i świata. poprzez manipulowanie w ten sposób cenami surowców naturalnych i produktów rolnych. ci, którzy dodatkowo kontrolują pieniądze i poprzez nie naukę, technologię, medycynę, kulturę i media mają dużą swobodę w manipulowaniu wydarzeniami poltycznymi.
  zbyt wiele wskazuje, że "naturalne" klęski nękające świat w ostatnich czasach są sztucznie wywoływane przez grupy zainteresowane przebudową obecnego porządku świata, by dalej się łudzić, że to wszystko to zupełnie przypadkowa zbieżność klęsk wszelkiego rodzaju.
 • @imhotep
  Nie ma przypadku. Ale to zasługuje na przynajmniej kilka wpisów.
 • @CzarnaLimuzyna
  Z googla
 • @CzarnaLimuzyna/normalcy bias
  te chore jednostki prowadzą świat do zagłady, na oczach i przy udziale miliardów niedowierzających mas. w tym świadomym zaślepieniu do końca jest nadzieja, że nastąpi coś nieoczekiwanego, co odwróci bieg tego szaleństwa.
 • @imhotep
  mozliwe ze to co sie dzieje nie jest dzielem natury http://www.youtube.com/watch?v=SYtLj_PXMTY
 • @Pytający
  te bestie działają bez skrupułów i taki będzie tez ich koniec. kto mieczem wojuje, ten od niego ginie.
 • @Wiesław P
  więc może to jeden z elementów tej niespodziewanej zmiany?
  ich jest mała garstka, skupiona w miejscach "strategicznych", wśród nieprzebranych tłumów. zmasowany atak na wielu frontach, jaki obserwujemy, może wskazywać na jakiś niepokój w ich szeregach.
 • @Wiesław P
  dobre na początek. jewrunii to kres.
 • @Wiesław P
  nam wystarczy idea, a tej żadne kule nie rozniosą.
 • @Wiesław P
  dzięki za cenne wieści, warte rozpowszechnienia.
 • "wysokie ceny ropy naftowej, powyżej 100 dolarów za baryłkę. Z tej też głównie przyczyny USA zanotowało w lutym najwyższy w hist
  orii miesięczny deficyt handlowy wysokości 222,5 miliarda dolarów. O dziwo, Chiny w tym samym miesiącu również doświadczyły deficytu handlowego. Niewątpliwie strumień pieniądza płynie szeroką rzeką do eksporterów nośników energii, ale też innych surowców. Mamy do czynienia na świecie z najwyższymi w historii cenami surowców… Skutki mogą być katastrofalne. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się dłuższej to z całą pewnością przełoży się szybko na bessę, a co gorsza na zastój w gospodarce światowej.[…]Klucz do światowej koniunktury leży jednak ciągle w USA."
  =======================================================

  Nie. W Polsce. Nie jojczyć, tylko wdrożyć:

  http://www.wroclawskikomitet.pl/komitet/ogloszenia/item/290-produkcja-w%C4%99glowodor%C3%B3w-jak-polska-z-importera-w%C4%99glowodor%C3%B3w-stanie-si%C4%99-ich-eksporterem
 • Ani krach, tsusami czy depresja.
  To realizacja polityki Nowego Porządku Świata.
  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/byly_analityk_goldman,p1658326430
 • @Wiesław P
  twoj link nie istnieje na youtube(??).http://www.youtube.com/watch?v=ubQ--53ydSU&feature=player_embedded http://www.youtube.com/watch?v=dsHC9puLhH8&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=EsyTcPSIAgk&NR=1
 • @Wiesław P
  ja też
 • Autor
  Miesieczny deficyt handlowy USA nie wynosi 222,5 mld. Prosze sobie sprawdzić kiedy zaczyna się rok fiskalny w USA.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031