Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
73 posty 363 komentarze

Finanse Bez Tajemnic

Jerzy Bielewicz - By kontrolować finanse wystarczy najprostszy kalkulator, cała reszta to blichtr

Tusk kłamie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

 

Tusk nie zasługuje na polemikę. Nie w sprawach gospodarczych. Zasługuje na odsunięcie od władzy i to jak najszybciej…

 

Premier ze swoją ekipą niewątpliwie odpowiedzialny jest za to, że płacimy obecnie za gaz z Rosji najwyższą cenę w Europie. Niemal dwukrotnie więcej niż na rynku spotowym. Że polskie gospodynie „stać” na ratowanie zysków Gazpromu, który właśnie przeżywa kłopoty finansowe związane ze zmniejszonym popytem i dostawami gazu skroplonego z Kataru i USA, to „zasługa” właśnie tego rządu. Przecież, o pamięci ludzka (!), z końcem roku to właśnie ten rząd podpisał umowy „gazowe” z Rosją i Gazpromem, które to pieczętują niekorzystny dla Polski stan rzeczy. Jak niekorzystny? Mimo położenia geograficznego, małych kosztów transportu płacimy za gaz z Rosji wg zobowiązań kontraktowych niemal dwa razy wyższą cenę niż np. Wielka Brytania. Umorzono zobowiązania Gazpromu na kwotę przekraczającą miliard złotych mimo korzystnego dla Polski wyroku sądu arbitrażowego w Moskwie… Obniżono opłaty za tranzyt gazu przez Polskę…

 

Tusk ze swoją ekipą odpowiedzialny jest za podwojenie długu państwowego w ciągu 3,5 roku. Przy tym w zafałszowaniu tego stanu rzeczy posługuje się kłamstwem, insynuacjami, oszczerstwami, no i… kreatywną księgowością. To właśnie ta ekipa odpowiada za to, że płacimy „tu i teraz” za nasze obligacje 10-letnie dwukrotnie więcej niż np. Czechy. Właśnie ten rząd doprowadził do sytuacji, w której złoty jest jedną z  najsłabszych walut w regionie, a za franka szwajcarskiego musimy znaleźć w kieszeni prawie 3,2 złotówki (50% więcej od lata 2008 roku!). Co na to przedsiębiorcy – eksporterzy i importerzy, właściciele mieszkań obarczeni kredytami we frankach i same instytucje finansowe, których ryzyko bilansowe wzrasta z dnia na dzień…?

 

A i to najważniejsze, dyskredytujące bez reszty obecną ekipę. „Tu i teraz” mamy właśnie do czynienia ze sposobem sprawowania władzy, który trudno inaczej określić jak korupcjogenny. Tylko za sprawą wpływowych beneficjentów tego stanu rzeczy, afery gospodarcze są skrzętnie zamiatane pod dywan. Miro, Rycho i inni pozostają bezkarni. Ta właśnie ekipa sankcjonuje państwo bezprawia, gdzie nieuczciwy geszeft jest miarą wpływów...

 

Tusk nie zasługuje na polemikę. Nie w sprawach gospodarczych. Zasługuje na odsunięcie od władzy i to jak najszybciej…

 

 

Za Stowarzyszenie Przejrzysty Rynek

Jerzy Bielewicz

KOMENTARZE

 • @autor
  A Balcerowicz zasługuje? A Rybiński zasługuje? Czy zna Pan jakiegokolwiek polityka z obecnej sceny politycznej z którym można polemizować na ten temat? Proszę o wskazanie :) Ja się rozglądam i nie widzę.
 • @Jerzy Bielewicz
  Fiat iustitia.

  Jak najszybciej.
 • Amen
  Problem w tym, że mózg leminga uodpornił się na prawdę.
 • Masz 100% racji,
  tylko cóż z tego,jeśli media są po stronie owej korupcjogennej władzy i pomagają Tuskowi kłamać.
 • @Mariovan
  za Balcerowicza nie dałbym funta kłaków (to ta sama familia), Rybiński już lepiej, nie jest tak umoczony. I tak dalej...

  Można by iść tak dalej. Na mojej skali są politycy, którzy zasługują na zaufanie w kwestiach gospodarczych, chociażby Zyta Gilowska.
 • @Synergie
  Potrzebują czasu? Albo są zwyczajnie kupieni
 • @grazss
  Dlatego spotykamy się na nE
 • @Rebeliantka
  Amen
 • nie nie nie
  Nie zanudzajcie nas błagamy tą mantrą, ciągle taką samą krytyką nierządów III RP, a już zwłaszcza Tuska, bo kat ich nie minie. Chodzi o coś innego. O to CO ROBIĆ DALEJ?

  Wy jako opozycyjni neoliberałowie systemowi macie takież recepty tylko kosmetycznie "poprawiające" układ, ale chcemy je przynajmniej dokładnie poznać, zrozumieć. Nad tym warto się pochylać, o tym warto rozmawiać, dyskutować. Niech się ścierają idee skrajne z sobą, niech idą z tego iskry jak w kuźni. Może coś RAZEM wykujemy w palenisku NE, nowe idee, nowy program. Z nierządem PO-PSL nie ma o czym rozmawiać i rację mają związkowcy zapowiadając rządowi istną "Libię" od wiosny. Katowice były preludium wiosny ludu polskiego.

  Istotne jest żeby PiS przekonać do śmielszych zmian, bo ta ekipa będzie rządziła od jesieni, chyba że wcześniej będzie III wojna światowa. Lepsze już nasze polskie piekiełko od wojny.
 • @Marek Kajdas
  tak, tak, tak do skutku a i programy mam wrażenie w przygotowaniu
 • @Jerzy Bielewicz
  Rybiński nie umoczony hahahahahahaha przepraszam, osoba, która jest tak powiązana z MFW, BŚ nie jest umoczona? Panie Jurku. Wiceprezes NBP nie wie o co w tym cyrku chodzi. Osoba, która widzi konieczność podnoszenia wieku emerytalnego i podwyżek podatków, wprowadzenia podatku katastralnego a jak niepodległości broni instytucji finansowych? Każdy kto jest zwolennikiem katastru w Polsce jest dla mnie nie do zaakceptowania.
  Co do Zyty... nie wiem. Nie znam i nie wiem jak to wyglądało u niej wcześniej jak była w UW.
  Jako minister finansów to zdecydowanie najlepszy z dotychczasowych z punktu widzenia przeciętnego obywatela. Myślała chyba o odciążeniu ludzi daninami co jej się chwali.
 • @Jerzy Bielewicz
  Jakie programy? :D
  W piątek byłem na spotkaniu w stow. Koliber z między innymi posłem Janem Łopatą z PSL, zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Miodzio spotkanie :)
  Kompromitacja tego Pana na poziomie tego co spotkało Łażącego Łazarza z Poncyliuszem.
  Będzie video, będzie mój komentarz jak się video pokaże.
  Pan Jan uświadomił młodych ludzi jak podchodzą do programów, naprawy gospodarki bez owijania w bawełnę :)
  Jakie programy, Panie Jurku. :(
 • @Mariovan
  Drogi Mariovan, byłoby fajnie gdybyś cytował moją wypowiedź wiernie (Rybiński). Cieszę się, że znaleźliśmy polityka do którego i ty nie masz, jak rozumiem, większych zastrzeżeń.
 • Ale Pan Amerykę odkrył :))
  Z jedną rzeczą się tylko nie do końca zgadzam:
  "Tusk ze swoją ekipą odpowiedzialny jest za podwojenie długu państwowego w ciągu 3,5 roku."

  Obawiam się, że to akurat byłoby udziałem każdej ekipy. Taki system lichwiarski...
 • @Jerzy Bielewicz
  Upsss. Przepraszam :) Faktycznie przeoczyłem "magiczne" słówko "tak". Zwracam honor.
  Niemniej ja mu bardziej nie ufam niż Pan :)
 • @Mariovan
  Z programami trzeba jeszcze trochę poczekać, sądzę, ze względu na dynamikę sytuacji. Już niedługo...
 • @Mariovan
  Ja też nie.
 • @SpiritoLibero
  Tak, tak każda ekipa (?) to wygodny PR-owski wybieg. Z tą tezą, obwiniania każdej ekipy równo absolutnie się nie zgadzam, a i twarde stwierdzenie ułomności systemu lichwiarskiego jakby zamyka dyskusję. System należy zmieniać. Biadolenie tego nie ułatwi.
 • @Jerzy Bielewicz
  Panie Jurku co Pan rozumie pod pojęciem programu, bo chyba nie koncert życzeń i obietnic przedwyborczych?
  Zna Pan chyba moje zdanie na ten temat.
 • @Jerzy Bielewicz
  Ja nie robię żadnych PR-owskich wybiegów. Mnie ten rząd mierził od początku. Stwierdzam jedynie fakt. Cieszę się, że zgadza się Pan ze mną, że system jest do wymiany. Inaczej nie ruszymy z miejsca o cm.
  A ja jakoś nie zauważyłem programu, który by to obiecywał. Może Pan taki gdzieś widział (mam na myśli główne partie)?

  Wszyscy oferują jedynie makijaż dla trupa. Nie ożywi ale trup będzie lepiej się prezentował.
 • @SpiritoLibero
  jedna z redakcji zwróciła się do mnie o wywiad n/t potrzeby stworzenia planów naprawy finansów Państwa przez partie polityczne. Mam nadzieję, że do wywiadu dojdzie.
 • @Jerzy Bielewicz
  Ale wybory tuż tuż...
 • @SpiritoLibero
  To prawda
 • Autor
  Ma Pan całkowitą rację , iz nie wszyscy politycy sa tacy sami bo to oczywista nieprawda.Jedni mimo niesprzyjających warunków coś robią, zrobili. Nie wszystko dobrze, czasem nieudolnie ale jednak coś zmienili na lepsze. Natomiast ta ekipa w pełni swiadomie, metodycznie we wszystkich dziedzinach doprowadza kraj do ruiny.
  Tutaj w kazdej dyskusji te same osoby , a jest ich tak ok 5, 7 sawsze głosza to samo. Ja ponadto uważam, iz jest całkowitą utopią, że jest mozliwe znalezienie , wybranie jakiegos lidera,partii, poza PiS, która jest w stanie wygrać na tyle znacząco wybory aby była w stanie przeprowadzić te idealne zmiany o jakich ci Komentatorzy marzą. Zresztą jak się przyjrzeć tym głoszącym, iż nie nalezy pod zadnym pozorem głosować na PiS to się okaże, że każdy z nich ma innego lidera. Jedni Pana Szremietiewa inni Pana Jurka jeszcze inni kogoś o kim nikt nie słyszał ale ktoś kto znalazł kamień filozoficzny i potrafii natychmiast uzdrowić , znieść wszelkie patologie etc.
  Ja myślę,że każdemu wolno marzyć i wcielać w życie te marzenia.
  Ja niewierzę w mozliwość wykreowania jakiegoś lidera, nowej sił politycznej zdolnej znaleźć tak szerokie popoparcie społeczne aby była w stanie przeprowadzić tak dogłebne reformy o jakich marzą ci komentatorzy.
  Skoro tak, a wydaje mi się, iż Pan podobnie, chociaż może sie mylę, to proponowałabym poważnie dyskutować na temat co zrobić aby PiS wygrał i co zrobić aby PiS przygotował się porządnie do rzadzenia. To jest w dyskusji ustalić jakie sa najważniejsze sprawy dla Polski, ale mozliwe do wprowadzenia, a nie jakieś utopijne. Jakie patologie sa najbardziej uciazliwe, jak to zmienić , jakie reformy sa niezbedne.etc
  Natomiast upraszałam bym wszystkich tych, którzy z PiSem żadnych nadziei nie wiażą aby odpuscicili sobie tu dyskusję* bo to nic nie wnoszą takie stwierdzenia jak wszyscy politycy są jednakowi.
  Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby oni sobie dyskutowali pod postami wyrażającymi poglady, ktore głoszą tj.kto i jak wprowadzi wymarzone przez nich reformy, i czy sa w stanie tez wypracować konsensus jakie to miałyby być reformy.
 • Tusk zadeklarował, że Polska dołączy do paktu konkurencyjności
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/497500,polska_wezmie_udzial_w_szczycie_ue_inaugurujacym_pakt_na_rzecz_euro.html
  pewnie okaże się to dla nas gwoździem do trumny, bo nasze firmy stracą konkurencyjność, ale co tam Niemcy i Francja będą stały lepiej i o to chodzi.
 • @finka
  Masz rację, to jeszcze jeden powód dla którego Tusk powinien być odsunięty od władzy - i to szybko!
 • @wiktoria
  Niedawno w ramach nE spotkał się tzw Areopag. Ciągle czekam na oficjalne materiały. Jak sam słyszałem na własne uszy członkowie Areopagu, podobnie jak Pani,pracują aby zidentyfikować obszarów zagrożenia. Jednym z nich jest np. Dr. Cezary Mech (jego artykuł dzisiaj, ale i Profesor Modzelewski publikował kilka dni temu). Po tym etapie prac przystąpią do tworzenia propozycji naprawy. Proszę mnie jednak nie ciągnąć za język. Wszystko w swoim czasie.
 • @Łażący Łazarz
  Ja wierzę w ludzi. Tą prawdziwą strawę znajdą chociażby na nE.
 • @Jerzy Bielewicz
  Co to ten Areopag?
 • Panie Jurku
  Jakie programy, jaka naprawa finasów publicznych?
  Przecież My już nic nie mamy.
  Chyba, że w programach naprawy przewidywany jest wzrost sprzedaży "żywym towarem", który w różnych formach kwitnie w naszym kraju.
  Jedyny ratunek to znacjonalizować wszystko co zostało sprywatyzowane i rozwiązać wszystkie korporacje i różnej maści izby. A przede wszystkim odebrać banki, a tych, którzy dopuścili się bezprawia przy ich prywatyzacji pod nowopowołane składy sędziowskie ( bo te które są to na bruk). Rozpocząć budowę państwa w oparciu o sprawiedliwość społeczną od podstaw. To jedyne co może uratować nasze państwo.
 • @Samanta
  Bez programu się nie da. Z tą nacjonalizacją też Pani przesadza, czy to jakieś panaceum, które zamyka dyskusję. Proszę mi wierzyć, Chaves to złe rozwiązanie. Musi być Pani b. młodą osobą, by je proponować. Jednak, jeśli chodzi o banki, którym zdarza się działać na szkodę kraju w którym rezydują, nie wykluczałbym nacjonalizacji, jeśli popadną w kłopoty finansowe lub prawne.
 • @Mariovan
  Cierpliwości!
 • @Jerzy Bielewicz
  "Chaves to złe rozwiązanie."

  Na jakiej podstawie Pan tak sądzi?
  Mogę prosić o krótkie uzasadnienie?

  Chociaż z drugiej strony nadmiar własności państwowej bywa niebezpieczny. Starczy spojrzeć na Libię i jej ropę...
 • @SpiritoLibero
  Ups, w tą dyskusję nie zamierzam się z Panem wdawać. Niech mordy polityczne i bieda Wenezuelczyków wystarczą.

  Pozdrawiam
 • Prezydent Kaczyński chciał temu kontraktowi zapobiec.
  Ile straciłby Gazprom, czyli Rosja, w okresie na który kontrakt podpisano?
 • @Jerzy Bielewicz
  Już Pan uzasadnił :)

  Ja bym jeszcze o tej biedzie (postępującej?) Wenezuelczyków z chęcią pogadał.
  Najlepiej na podstawie wiarygodnych źródeł.

  Np. Ile % pensji obciął Chaves pracownikom sfery budżetowej i o ile obniżył płacę minimalną. I czy w ogóle takowa istniała zanim objął rządy?
  Pan jako ekspert z pewnością dostarczy mi wiarygodnych informacji.

  Co do "mordów politycznych"... Jestem ciekaw jak zmieniła się wykrywalność przestępstw związanych z handlem narkotykami po tym, jak ta kanalia Chaves wyp... amerykańską DEA z kraju?

  W oczekiwaniu na odpowiedź,
  Pozdrawiam
 • @SpiritoLibero
  Polecam z ostatniej chwili:

  http://www.washingtonpost.com/opinions/is_there_a_chavez_terror_network_on_americas_doorstep/2011/03/18/ABauYU3_story.html?wprss=rss_homepage
 • @Jerzy Bielewicz
  Ale mi chodziło o WIARYGODNE źródła.
  A co mi tu Pan zalinkował...:(

  Tam do dziś piszą, że WTC rozwalili brodaci Afgańczycy :D)))

  Pozdrawiam i czekam na coś lepszego.
 • @Jerzy Bielewicz
  Ja mam dla Pana coś bardziej wiarygodnego:
  http://www.informationclearinghouse.info/article27431.htm

  Może o tym podyskutujemy?
 • @Jerzy Bielewicz
  "Niech mordy polityczne i bieda Wenezuelczyków wystarczą."

  Wrzucę kawałek, może kogoś zainteresuje cały artykuł:

  "The combination of greater inclusion and greater participation has led to a greater acceptance of Venezuela’s democratic political system, according to the annual Latinobarometro opinion polls, which allow for comparisons with other democracies in Latin America. That is, more Venezuelans believe in democracy than citizens of any other country in Latin America. Eighty-four percent of Venezuelans say, “democracy is preferable to any other system of government.” ("An Assessment of Venezuela’s Bolivarian Revolution at Twelve Years", Gregory Wilpert, Venezuelanalysis.com)"

  http://www.informationclearinghouse.info/article27431.htm


  To chyba nie do końca jest tak jak Pan mówi...

  Pozdrawiam (w oczekiwaniu na dalszą, owocną dyskusję :)
 • @SpiritoLibero
  Jak za komuny w podobnych rozmowach doradzalem zwolennikom komunizmu by przeniesli sie na stale do PRLu. Panu proponuje dzisiaj Wenezuele. Boję się, że zostałby Pan potraktowany jako szpieg i nie przetrwałby Pan jednego miesiąca.
 • @Jerzy Bielewicz
  To ciekawe co Pan mówi...
  To w Wenezueli jest komunizm?
  Czy może polityka pro-państwowa? Bo tutaj mam wątpliwości...

  Ja nie chcę nigdzie wyjeżdżać (już dość się najeździłem..) Ale może nie wszystko jest takie biało - czarne?
  Może coś możemy przeflancować do nas?
  Pozdrawiam

  PS. Ale jak na razie nie ustosunkował się Pan do artykułu.
  Co Pan myśli np. na temat ograniczenia uprawnień firm nafciarskich i zwiększeniu opłat koncesyjnych?
 • @SpiritoLibero
  Zadaje Pan pytania wprost. Odpowiem tak - diabeł jak zwykle pogrzebany jest w szczegółach. Dla mnie przykładami dobrych rozwiązań koncesyjnych jest Norwegia czy Kanada. Mamy na nE specjalistę od tego rynku - Kejow. Porównanie rozwiązań prawnych byłoby ze wszech miar wskazane i pożądane. Z pewnością nie odmówi. Proszę zagadać na pocztę wewnętrzną.
 • @Jerzy Bielewicz
  Dobrze, zwrócę się z pewnością.

  Ale Pan nie odmówi mi w razie czego konsultacji?...

  Pozdrawiam :)
 • Co z ta katastrofa ekonomiczna Polski,
  ktora Autor przepowiadal na 1-szy kwartal 2011? Jeszcze pare dni zostalo... Widze,ze na tym portalu Autor znowu miesza emocje polityczne z finansami. Nie tedy droga do zrobienia pieniedzy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031